Nasza Kancelaria
Jak pracujemy
Nasz Zespół
Oferta
Doradztwo podatkowe
Dotacje oświatowe
Księgowość
Kadry i płace
Bezpieczeństwo i higieny pracy
Wirtualne biuro
Pozostałe usługi
Pliki
Blog
Kontakt
58 358 81 01
sekretariat@legis.com.pl
Kancelaria Doradztwa Podatkowego Legis
Doradztwo podatkowe i księgowość
Zapewniamy najwyższej jakości usługi doradcze oraz księgowe. Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz ogromną i aktualną wiedzę z zakresu prawa podatkowego.
więcej
Kadry i płace
Zajmujemy się obsługą kadr i płac, w tym sporządzaniem list wynagrodzeń, rozliczeniami należności za urlop oraz prowadzeniem akt pracowniczych. Zapraszamy.
więcej
Wirtualne Biuro
Naszym klientom oferujemy możliwość rejestracji działalności pod naszym adresem i posługiwanie się nim w kontaktach biznesowych. Więcej informacji na stronie.
więcej
•
•
•
Blog
Wyszukiwarka
szukaj
Wynajęcie mieszkania dla członka zarządu – skutki podatkowe i zus
Coraz częściej zdarza się, że spółki finansują wynajem mieszkań dla członków zarządu. Takie działanie wiąże się z określonymi konsekwencjami podatkowymi zarówno dla spółki jak i dla członka zarządu. W naszej ocenie koszty związane z wynajmem stanowią dla spółki koszty uzyskania przychodów a świadczenie uzyskane przez członka zarządu jest opodatkowane i objęte składkami zus.
04.09.2024
więcej
Podatek od dywidendy w spółce opodatkowanej CIT estońskim.
Podatnik wybierając ryczałt stosuje regulacje dedykowane temu modelowi opodatkowania, które zostały określone w rozdziale 6b ustawy o CIT. Oznacza to pominięcie, co do zasady, normujących analogiczne kwestie przepisów ustawy o CIT, odnoszących się w szczególności do:
03.09.2024
więcej
Wygaśnięcie mandatu członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
W spółkach kapitałowych istnieją dwa ważne pojęcia dotyczące członków zarządu: kadencja i mandat. Pojęcia te są istotne dla zrozumienia struktury i zarządzania spółkami oraz dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania ich organów.
27.08.2024
więcej
Ochrona sygnalistów. Co przewiduje nowa ustawa?
Ustawa o ochronie sygnalistów wejdzie w życie już 25 września 2024 roku (przepisy o zgłoszeniach zewnętrznych wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia). Wejście w życie tej ustawy jest konsekwencją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r., określanej mianem dyrektywy
whistleblowing.
19.08.2024
więcej
Zasady i dokumentacja transakcji VAT-OSS
Zgodnie z założeniami pakietu VAT e-commerce, rozliczanie transakcji e-commerce funkcjonuje na podobnych zasadach w całej Unii Europejskiej. Podatnicy korzystający ze szczególnych procedur mogą stosować przepisy obowiązujące jedynie w kraju identyfikacji.
29.07.2024
więcej
Planowane zmiany naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025
Od 1 stycznia 2025 r. zmienią się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców. Zarówno Minister Finansów jak i Minister Zdrowia pozytywnie oceniają planowane zmiany wskazując na uproszczenie zasad odprowadzania składek oraz zmniejszenie obciążeń finansowych dla przedsiębiorców.
22.07.2024
więcej
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców już od 1 grudnia 2024
Na mocy nowelizacji ustawy z dnia 9 maja 2024 o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw określeni w ustawie przedsiębiorcy zyskają prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.
15.07.2024
więcej
Samochód osobowy w firmie – odliczenie VAT
Samochód osobowy wykorzystywany jest prawie w każdym przedsiębiorstwie. Niestety sposób rozliczania wydatków związanych z jego zakupem i użytkowaniem nadal jest skomplikowany i często niełatwy do stosowania. Jednocześnie zasady definiowania i rozliczania wydatków w podatku dochodowym i podatku VAT choć podobne różnią się od siebie.
25.06.2024
więcej
Nowe obowiązki dla platform cyfrowych czyli implementacja Dyrektywy DAC7
Obowiązek implementacji dyrektywy Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (Dz. Urz. UE L 104 z 25.03.2021, str. 1), nazywaną również dyrektywą „DAC7” jest częścią strategii Unii Europejskiej w zakresie uszczelnienia systemu podatkowego.
18.06.2024
więcej
Samochód osobowy w firmie – koszty podatkowe
Można uznać, że samochód to obecnie niezbędne „narzędzie w działalności gospodarczej. Samochód nie musi być własnością firmy – może być wynajmowany lub leasingowany.
11.06.2024
więcej
Usługi kosmetyczne z niższą stawką VAT
Od 1 kwietnia 2024 roku obowiązuje obniżona stawka VAT w wysokości 8% na większość usług kosmetycznych. Zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT.
03.06.2024
więcej
Kiedy wymagana jest uchwała wspólnika
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością organem odpowiedzialnym za prowadzenie bieżących spraw spółki takich jak codzienne zarządzanie jej działalnością, podejmowanie decyzji operacyjnych i reprezentowanie jej na zewnątrz jest zarząd.
20.05.2024
więcej
Różnice pomiędzy Zwyczajnym Zgromadzeniem Wspólników a Nadzwyczajnym Zgromadzeniem Wspólników
Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych uchwały podejmowane są na zwyczajnych i nadzwyczajnych zgromadzeniach wspólników, czyli zebraniach na których reprezentowany jest kapitał zakładowy spółki.
06.05.2024
więcej
Zapłata na rachunek spoza białej listy i zapłata za najem prywatny
Biała lista podatników VAT to inaczej wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.
15.04.2024
więcej
Limit wynagrodzeń finansowanych z dotacji w roku 2024
W 2024 roku zmianie uległa maksymalna kwota wynagrodzenia dyrektora możliwa do rozliczenia w dotacji.
13.03.2024
więcej
Wzrost składek ZUS na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców w 2024 roku
Od stycznia 2024 roku wzrosła wysokość podstawowych składek ZUS dla przedsiębiorców. Największy wzrost składek o 181,79 zł nastąpił dla przedsiębiorców, którzy nie mają prawa do ulg.
05.03.2024
więcej
Zasady opłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorcę w 2024 roku
W 2024 roku sposób naliczania składki dla przedsiębiorców nie uległ zmianie a jej wysokość uzależniona jest od wybranej przez podatnika formy opodatkowania.
Prezentujemy wysokość składki zdrowotnej opłacanej na skali podatkowej, podatku liniowym oraz opłacanej przez podatników, którzy wybrali na 2024 rok ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
26.02.2024
więcej
Najważniejsze zasady zawierania i rozwiązywania stosunku pracy
Kodeks pracy reguluje najistotniejsze zasady zawierania i rozwiązywania stosunku pracy. W 2023 roku nastąpiły znaczne zmiany w określaniu tych zasad.
28.11.2023
więcej
Import usług – rozliczenie popularnych usług od firmy Google czy Facebook na gruncie podatku Vat
Coraz większa liczba podmiotów gospodarczych dokonuje zakupu usług od podmiotów zagranicznych. Świadomość obowiązków z tym związanych jest zdecydowanie większa w przypadku podatników czynnych niż zwolnionych. Warto jednak zaznaczyć, że transakcje te nie są obojętne podatkowo również w przypadku podatników zwolnionych.
13.11.2023
więcej
Faktura korygująca sprzedaż – warunki pomniejszenia podatku należnego
Na mocy przepisów ustawy o podatku VAT podstawę opodatkowania obniża się m.in. o:
* kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;
* zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło
06.11.2023
więcej
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Oferta
Doradztwo podatkowe
Dotacje oświatowe
Księgowość
Kadry i płace
Bezpieczeństwo i higieny pracy
Wirtualne biuro
Pozostałe usługi
Poprzedni
Następny
{page}
design & code LemonArt.pl
Akceptuj i zamknij
W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.