Zmiany w VAT 2015 rok: opodatkowanie usług pośrednictwa finansowego i ubezpieczeniowego oraz rozszerzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia.
Szykują się kolejne zmiany w VAT. Do konsultacji społecznych trafił rządowy projekt zmian do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 25 czerwca 2014 roku. Projektowana nowelizacja ustawy o VAT wpisuje się w działania mające przede wszystkim na celu dostosowanie do dorobku prawnego Unii Europejskiej.
Ponadto, ministerstwo widzi konieczność doprecyzowania poszczególnych przepisów (kaucja gwarancyjna, ustalenie proporcji odliczenia podatku w przypadku dokonywania przez podatnika sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej), usunięcia wątpliwości interpretacyjnych (ulga za złe długi) oraz dokonanie zmian mających na celu uszczelnienie systemu rozliczeń podatku VAT.
Najbardziej kontrowersyjne z punktu widzenia podatnika są zmiany związane z rozszerzeniem stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia przy jednoczesnym wprowadzeniu limitu kwotowego dla jego stosowania oraz ograniczenie zwolnienia dla niektórych usług finansowych i ubezpieczeniowych.
Mechanizm odwrotnego obciążenia, który polega na tym, że dokonujący dostawy towarów nie rozlicza od sprzedaży należnego podatku VAT, czyli dokonuje sprzedaży w cenach netto a podatek należny jest rozliczany przez nabywcę obowiązuje przy dostawach wyszczególnionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, w tym przy dostawach stali. W celu zapobiegania wyłudzeniom, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, po przeprowadzeniu gruntownej analizy działania tych mechanizmów (również na podstawie ustaleń poczynionych przez służby kontrolne) - za zasadne uznaje się zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia dla dostaw złota w postaci surowca lub półproduktu oraz dostaw złota inwestycyjnego.
Również w zakresie objęcia reverse chargé towarów z kategorii elektroniki – telefonów komórkowych przemawia analiza tej branży pod kątem szczególnej wrażliwości na oszustwa w podatku VAT. Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, iż na podstawie planowanych zmian do towarów tych (analogicznie jak do wszystkich objętych procedurą odwrotnego obciążenia) będą miały zastosowanie projektowane zmiany dotyczące ograniczenia stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT do transakcji obejmujących dostawy dokonywane na rzecz podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, jeżeli wartość dostarczanych towarów na rzecz jednego nabywcy w danym dniu, bez kwoty podatku, przekraczać będzie kwotę 20 000 zł.
Kolejną zmianą jest likwidacja zwolnienia dla usług stanowiących element zwolnionej od podatku usługi finansowej lub ubezpieczeniowej, wymienionej w art. 43 ust. 1 pkt 7 oraz 37-41 ustawy, stanowiących odrębną całość oraz będących właściwymi i niezbędnymi do świadczenia usługi zwolnionej.
Po wejściu w życie nowelizacji ze zwolnienia nie będą mogły korzystać czynności będące elementem usług pośrednictwa w świadczeniu usług finansowych i ubezpieczeniowych w zakresie transakcji dotyczących walut, transakcji ubezpieczeniowych, udzielania kredytów i pożyczek, gwarancji i wszelkich zabezpieczeń finansowych, transakcji w zakresie depozytów, płatności, transferów pieniężnych, instrumentów finansowych, udziałów w podmiotach posiadających osobowość prawną. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.