Zmiany od 1 września 2019 – biała lista podatników
Z dniem 1 września 2019 r. wejdą w życie zmiany wprowadzane przepisami ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadzi, między innymi, tzw. białą listę podatników obejmującą podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT z, między innymi, numerami rachunków tych podatników wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR (System Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej). Zgodnie z treścią ustawy, szef KAS będzie prowadził w formie elektronicznej wykaz, zawierający dane o:
podmiotach, w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które wykreślił z rejestru jako podatników VAT;
podmiotach zarejestrowanych jako podatnicy VAT (tj. dane o podatnikach VAT czynnych i zwolnionych), w tym o podmiotach, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.
Funkcjonujące do tej pory rejestry zostaną połączone w jedną bazę podatników VAT. Bazę, która zostanie rozszerzona o dodatkowe dane. W ocenie Ministerstwa Finansów, biała lista ma ułatwić weryfikację kontrahentów.
Wykaz będzie aktualizowany raz na dobę, w każdym dniu roboczym co zgodnie z uzasadnieniem ustawy „powinno wyeliminować takie sytuacje, że przelew zostanie dokonany na rachunek, który nie został jeszcze zaktualizowany w wykazie. W momencie sprawdzenia przez podatnika dokonującego zlecenia przelewu, czy rachunek znajduje się w wykazie, podatnik otrzyma informację o dacie i godzinie, w której dokonał sprawdzenia, czy rachunek figuruje w wykazie, i jeżeli dzień zlecenia przelewu będzie zgodny z datą sprawdzenia rachunku w wykazie, wówczas podatnik będzie miał pewność, że dokonał przelewu na właściwy i aktualny rachunek. W przypadku gdyby dane zawarte w wykazie nie zostały zaktualizowane, podmiot dokonujący przelewu na nieaktualny rachunek nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji.”
Zgodnie z powyższym zasadnym wydaje się drukowanie danych kontrahenta ze strony Ministerstwa na dzień zlecenia przelewu.
Trzy miesiące później (tj. z dniem 1 stycznia 2020 r.) do ustaw o podatku dochodowym dodane zostaną przepisy wyłączające możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów dotyczących transakcji o wartości przekraczającej 15.000 zł, jeżeli zostały dokonane przelewem na rachunek inny niż wskazany na białej liście podatników. Dodatkowo, w takim przypadku przepisy przewidują także sankcję w postaci objęcia nabywcy solidarną odpowiedzialnością za zaległości podatkowe dostawcy – w części VAT proporcjonalnie przypadającej na tę transakcję.
Wskazać należy, że przepisów dotyczących sankcji nie będzie się stosować w przypadku, gdy podatnik dokonujący płatności dokona zapłaty należności przelewem na rachunek spoza "białej listy" i w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu zawiadomi o tym naczelnika urzędu skarbowego na podstawie ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z uzasadnieniem ustawy „wprowadzenie narzędzia w postaci ogólnodostępnego i bezpłatnego wykazu podmiotów służącego weryfikacji danych kontrahenta będzie miało pozytywny wpływ na warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez zwiększenie pewności obrotu gospodarczego. Dzięki wprowadzeniu możliwości dokonania weryfikacji danych kontrahenta przedsiębiorcy otrzymają ważne narzędzie pozwalające na uniknięcie przez nabywców towarów i usług ryzyka wplątania ich w oszukańczy proceder zmierzający do wyłudzenia VAT.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.