Zatrudnianie pracowników „na czarno” - przeciwdziałanie szarej strefie
Przepisy dotyczące skutków podatkowych zatrudniania na czarno mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Mają mieć zastosowanie do przypadków nielegalnego zatrudnienia oraz nieujawniania części wynagrodzenia ze stosunku pracy zaistniałych od dnia wejścia życie ustawy. Jednak zmiana przepisu dotyczącego zwolnienia przychodów z nielegalnej pracy z PIT, ma objąć zatrudnianie na czarno przed dniem 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem przypadków gdy przed tym dniem właściwy organ wszczął postępowanie w związku z tym nielegalnym zatrudnieniem lub nieujawnieniem części wynagrodzenia ze stosunku pracy.
Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy, Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że zmiana przepisów zachęci zatrudnionych na czarno pracowników do dochodzenia swoich praw i zgłaszania do odpowiednich organów faktu, że pracują nielegalnie.
Obecnie obowiązujące przepisy nie zwalniają osoby fizycznej zatrudnianej w nielegalny sposób z obowiązku rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek Zus w przypadku ujawnienia zatrudnienia na czarno albo ujawnienia wypłat części wynagrodzenia „pod stołem”.
Zasada ta ulegnie teraz diametralnej zmianie.
Na pracodawcę czekają poniższe sankcje:
pracodawca, za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia będzie musiał doliczyć sobie przychód w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego na podstawie przepisów ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę na dzień stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia. Przy czym, przychód ten przypisany będzie niezależnie od tego, czy pracodawca faktycznie wypłacał nielegalnie zatrudnionemu pracownikowi wynagrodzenie i w jakiej wysokości.
przychodem z działalności gospodarczej będą również przychody z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychody ze stosunku pracy w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym,
pracodawca będzie zobowiązany do zapłaty w całości podatku dochodowego, składek na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej od wynagrodzeń pracujących na czarno lub wypłacanych pod stołem. Dodatkowo, zarówno wypłacone wynagrodzenia, jak i składki nie będą mogły zostać zaliczone przez pracodawców do kosztów uzyskania przychodu.
Pracownik nielegalnie zatrudniony oraz pracownik, który otrzymuje część wynagrodzenia „pod stołem”, w przypadku ustalenia takich okoliczności nie będzie ponosił obciążeń wynikających z tych okoliczności. Konsekwencje w zakresie podatku dochodowego oraz ZUS będą obciążały pracodawcę.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.