Ministerstwo Finansów w poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania deficytu budżetowego z roku na rok zwiększa ilość kontroli podatkowych i skarbowych w przedsiębiorstwach.
Działania fiskusa oczywiście mają różny zakres, ale coraz częściej zdarzają się kontrole krótkie dotyczące prawidłowości rozliczeń w zakresie jednego podatku np. VAT za wybrany niewielki okres.
W praktyce oznacza to, że pracownicy skarbowi pojawiają się u nas częściej niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu i musimy więcej czasu poświęcić na obsługę tych czynności. Niestety trudno też powiedzieć, aby kontrolujący w sposób partnerski traktowali kontrolowanych. W efekcie zamiast skoncentrować się nad prowadzona działalnością gospodarczą, nad dbałością o wzrost przychodów, pozycją na rynku stresujemy się kolejną kontrolą i często zmuszani jesteśmy dowodzić po raz kolejny swojej uczciwości i rzetelności.
Przygotowując się do kolejnej kontroli przedsiębiorca powinien poznać swoje prawa i obowiązki. Pozwoli mu to efektywne uczestniczyć w czynnościach kontrolnych lub tak współdziałać z pracownikami skarbowymi, aby kontrola nie dezorganizowała pracy firmy. Znajomość prawa w tym zakresie pomaga również dostarczyć informacji czego podatnik może oczekiwać i domagać się ze strony organu podatkowego.
Podstawowym prawem podatnika wiążącym się z kontrolą podatkową jest wyznaczenie pełnomocnika. Określa to artykuł 281a Ordynacji podatkowej. Pełnomocnik może reprezentować podatnika w zakresie kontroli podatkowej oraz odpowiadać za bezpośredni kontakt z organami kontrolującymi. Warunkiem skuteczności udzielonego pełnomocnictwa jest zgłoszenie tego go naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego.
Ordynacja podatkowa przewiduje szereg uprawnień dla kontrolowanego, o których nie zawsze jesteśmy informowani przez organ. Należą do nich choćby prawo do czynnego udziału w postępowaniu podatkowym, do udziału w czynnościach, prawo do terminowego załatwienia sprawy przez urząd, prawo do zaskarżenia decyzji lub postanowienia, prawo do wzruszenia ostatecznej decyzji czy prawo do wystąpienia o zwrot kosztów postępowania.
Znajomość swoich praw ułatwia podatnikowi nie tylko wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych, ale skraca również czas kontroli jak również minimalizuje koszty związane z jej obsługą. Warto być dobrze przygotowanym do ewentualnej kontroli, w czym pomóc może doraźna bądź stała współpraca z kancelarią doradztwa podatkowego.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.