Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. W taki sposób umowa komisu zdefiniowane została w art. 765 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.
Nie może być zatem co do tego wątpliwości, że na gruncie prawa cywilnego komisant nie nabywa na swoją własność (na swoją rzecz i w swoim imieniu) rzeczy będącej przedmiotem komisu. Tym samym, na płaszczyźnie podatku dochodowego czynność wykonywana w ramach umowy komisu nie powinna być klasyfikowana jako dostawa towaru a jako świadczenie usług. W ewidencjach dot. podatku dochodowego wykazaniu i opodatkowaniu podlega jedynie uzyskana prowizja.
Inaczej transakcja komisu rozstrzygana jest na mocy ustawy o podatku VAT. Na jego potrzeby stworzona została przez ustawodawcę podatkowego tzw. fikcja prawna kupna rzeczy i dalsza jej odsprzedaż przez komisanta. Sprzedaż komisowa uznawana jest za zwykłą dostawę dokonywaną w dwóch etapach: pomiędzy komitentem i komisantem, oraz pomiędzy komisantem a osobą trzecią (przy komisie w zakupie kolejność jest odwrotna). Tym samym, komisant musi wykazać zakup i sprzedaż w rejestrach VAT.
Według przepisów o VAT czynności wykonywane w ramach umowy komisu są dostawą towarów, a nie świadczeniem usług. Na gruncie VAT umowa komisu kwalifikowana jest jako dwie odrębne czynności, gdzie każda z nich stanowi dostawę towarów. Dostawą towarów jest wydanie towarów w komis przez komitenta komisantowi oraz wydanie towarów przez komisanta ostatecznemu klientowi.
Umowa komisu jest kwalifikowana jako dostawa. Zatem nieprawidłowe jest odrębne kalkulowanie oraz dokumentowanie podstawy opodatkowania dla czynności świadczenia usługi (w postaci prowizji komisanta). Organy podatkowe uznają, że komisant nie jest zobowiązany do rozpoznania odrębnej transakcji podlegającej opodatkowaniu VAT z tytułu świadczenia na rzecz nabywcy usługi komisowej (komitenta) i wystawiania z tego tytułu faktury VAT (gdzie podstawą opodatkowania wykazaną na fakturze byłaby kwota należnej Spółce (komisantowi) prowizji) gdyż komisant nie świadczy na rzecz komitenta odrębnej usługi.
Opisane powyżej czynności dokonywane w ramach umowy komisu zostały w sposób szczególny uregulowane w art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o VAT. Zgodnie z ich treścią wydanie towarów na
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.