Skutki w podatku dochodowym z tytułu nieodpłatnego użyczenia nieruchomości dla spółki cywilnej
Skutki w podatku dochodowym z tytułu nieodpłatnego użyczenia nieruchomości dla spółki cywilnej.
W przypadku spółki cywilnej podatnikami dla celów podatku dochodowego są jej wspólnicy.
Nie ma przeszkód, aby nieruchomości nabyte przez wspólników spółki cywilnej do majątków własnych były spółce cywilnej użyczane. Jednakże w takich przypadkach u wspólników spółki dochodzić będzie do powstawania podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychodów z nieodpłatnych świadczeń. Przyjmuje się bowiem, że użyczanie przez wspólników spółek cywilnych środków trwałych tym spółkom (bez wniesienia ich do spółek do używania) generuje u pozostałych wspólników przychód z nieodpłatnych świadczeń (np. wyrok NSA z 31.01.2007 r., II FSK 209/06).
Zasadniczo zatem należy przyjąć, że użyczenie – w przypadku gdy nie będzie wiązało się z odpłatnością ze strony pozostałych wspólników nieruchomości spowoduje powstanie u wspólników przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Dla wspólnika użyczającego nieruchomość do używania, czynność ta nie wywoła skutków podatkowych w podatku dochodowym.
Jednocześnie, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 updof zwolniona z podatku jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tymi przepisami do grupy I zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Natomiast do grupy II zalicza się: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. A zatem przychód z użyczenia nieruchomości przez osoby z najbliższej rodziny jest zwolniony z podatku dochodowego.
W związku z powyższym, w przypadku gdy wspólnikami spółki cywilnej są osoby spokrewnione np. bracia, przychód z tytułu użyczenia nieruchomości przez spółkę nie powinien być ustalany i tym samym zaliczany do podstawy opodatkowania obu tych wspólników.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.