Skutki podatkowe wniesienia wkładu do spółki kapitałowej
Wkłady do spółki mogą mieć różnoraką postać. Ze względów podatkowych należy je podzielić na:
wkłady pieniężne,
aporty przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,
pozostałe wkłady (aporty).
Wybór formy wkładu zależy od woli wspólników wyrażonej w umowie spółki i powoduje różne konsekwencje podatkowe w podatku dochodowym oraz w podatku VAT
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest wniesienie wkładu w postaci pieniężnej, które nie wywołuje skutków podatkowych zarówno w podatku dochodowym jak i w podatku VAT.
Wkładem do spółki może być też przedsiębiorstwo a w zasadzie zorganizowana część przedsiębiorstwa.
Definicja przedsiębiorstwa znajduje się w art. 551–552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Zgodnie z jej treścią przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
koncesje, licencje i zezwolenia;
patenty i inne prawa własności przemysłowej;
majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
tajemnice przedsiębiorstwa;
księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa znajdujemy również w art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - rozumie się przez nią organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
W przypadku objęcia akcji lub udziałów w zamian za wniesienie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa nominalna wartość udziałów lub akcji stanowi przychód, jednak jest on wolny od podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Trzeba jednak wiedzieć, iż organy podatkowe często próbują dowodzić, że przedmiotem wkładu nie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, tylko zespół składników majątku firmowego. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze zwykłym aportem niepieniężnym, którego wniesienie rodzi zupełne inne konsekwencje podatkowe.
Podobnie korzystnie wygląda kwestia objęcia podatkiem VAT takiej transakcji. Ustawa o podatku VAT w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT posiada własną definicję jednak jest ona taka sama jak cyt. powyżej defincja z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Brak obowiązku opodatkowania transakcji wniesienia do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej częsci wynika z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Wkładem do spółki mogą być również inne wartości majątkowe, w postaci wartości niematerialnych (praw) lub rzeczy. Mogą być m.in. rzeczy ruchome (ruchomości), nieruchomości, wierzytelności, patenty, itp.
Stosownie do art. 17 ust. 1, pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny stanowi przychód z kapitałów pieniężnych. Przychodem jest wartość nominalna, ale powinna być ona zgodna z wartością rynkową, gdyż w przeciwnym razie organ podatkowy może zastosować procedurę z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli zażądać wyjaśnień i ustalić przychód w wysokości wartości rynkowej. W przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji) lub wkładów - ustala się koszty uzyskania w określony w ustawie sposób.
Oczywiście, jeżeli koszty równoważą przychody, mamy do czynienia z zerowym wynikiem podatkowym, wobec czego sytuacja jest neutralna podatkowo.
Podsumowując, najbardziej korzystne podatkowo pozostaje wniesienie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W przypadku właściwego zaklasyfikowania elementów wnoszonego aportu transakcja taka pozostaje neutralna podatkowo.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.