Skutki podatkowe w podatku dochodowym wycofania nieruchomości z majątku firmowego do majątku prywatnego
Czynność polegająca na wycofaniu składnika majątku (np. nieruchomości) z działalności gospodarczej i przekazaniu go na potrzeby osobiste, na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych nie rodzi dla osoby fizycznej żadnych skutków podatkowych w tym podatku. Majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie jest prawnie wyodrębniony od jej majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą (nazywanego również "prywatnym" lub "osobistym"), dlatego też przekazanie składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej na inne własne potrzeby, w tym także zarobkowe poprzez oddanie go w najem, nie może być postrzegany jako bezskuteczny na gruncie podatkowym. Nastąpi w takim przypadku wyłącznie przesunięcie rzeczy z majątku związanego z działalnością gospodarczą do majątku niezwiązanego z taką działalnością, lecz nadal pozostającą mieniem tej samej osoby.
Zazwyczaj przedsiębiorcy dokonują przesunięcia nieruchomości z firmy do majątku prywatnego. Poza przesunięciem, które jest neutralne podatkowo (w zakresie pdof) warto zastanowić się na skutkami, które pojawią się podczas kolejnych działań przedsiębiorcy – np. sprzedaży, wynajmu lub darowizny.
Zasadniczo wskazać należy, iż tylko sprzedaż środka trwałego dokonana w okresie do 6 lat od momentu przeniesienia nieruchomości skutkować będzie koniecznością podatku dochodowego. Pozostałe czynności – darowizna i przekazanie do najmu prywatnego nie spowodują konieczności zapłaty podatku dochodowego związanego bezpośrednio z jej przekazaniem.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.