Samochody przeznaczone na wynajem - odliczenie VAT
Zgodnie z zapisami ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku wydatków związanych z samochodami osobowymi kwotę podatku naliczonego Vat stanowi 50% kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych przez podatnika. Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa powyżej zalicza się wydatki dotyczące używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.
Ustawa dopuszcza możliwość odliczenia 100% wydatków związanych z samochodami osobowymi w przypadku, gdy samochody wykorzystywane są wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Za samochody osobowe wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej uważa się samochody, dla których:
określony został sposób wykorzystywania oraz zasady używania tych pojazdów wykluczające ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz prowadzona jest przez podatnika dla tych pojazdów ewidencja przebiegu pojazdu,
podatnik złożył naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniósł pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji (JPK_VAT).
Warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz dokonania zgłoszenia nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika. Jeśli więc samochód osobowy przeznaczony jest wyłącznie na wynajem, to podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu ani zgłaszania pojazdu poprzez VAT-26 do urzędu skarbowego.
Kluczowe zatem jest sformułowanie "przedmiot działalności podatnika". Oznacza ono, że podatnik powinien posiadać w ewidencji np. KRS wpisaną działalność związaną z wynajmem samochodów. Jest to istotne jednak nie mniej istotne jest, aby podatnik konkretny samochód przeznaczył na wynajem. Tylko takie zadysponowanie samochodem daje prawo do rozliczenia całości podatku Vat.
Czy fakt, że na najem samochodów nie ma chętnych wpływa na prawo do odliczenia podatku naliczonego? Oczywiście, że nie. Okoliczność, że samochód "czeka na klienta" nie powoduje, że nie został przeznaczony do działalności gospodarczej. Najważniejsze jest, żeby nie został użyty do celów "prywatnych".
Jeśli jednak wystąpi sytuacja, że samochód będzie przeznaczany częściowo na wynajem a następnie wykorzystywany na cele własnej działalności, to zasadniczo przez okres wynajmu nie będzie potrzeba prowadzenia ewidencji, a przez drugi okres – będzie potrzeba zarówno prowadzenia ewidencji jak i zgłoszenia do urzędu skarbowego (VAT-26). W razie braku zgłoszenia i ewidencji przysługiwało będzie prawo do odliczenia 50% Vat. Dodatkowo, w przedstawionej sytuacji niezbędne będzie wprowadzenie odpowiednich zapisów w regulaminie użytkowania. Zapisów, w których doprecyzowane będą zasady przekazywania samochodu do określonych czynności.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.