Polski Ład – istotne zmiany przesunięte na 2023 rok
Nowelizacja ustaw tzw. Polski Ład zawiera szereg zmian, które ostatecznie wejdą w życie w styczniu 2023 roku. Mamy zatem rok na przygotowanie się do nich.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
brak możliwości amortyzacji nieruchomości mieszkalnych. Zmiana dotyczy wszystkich podatników prowadzących działalność gospodarczą i opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem dochodowym od osób prawnych. Budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej zostaną zdjęte z ewidencji środków trwałych z końcem 2022 roku. Podatnicy stracą koszty uzyskania przychodów z tytułu amortyzacji ww nieruchomości. W 2022 roku można kontynuować amortyzację powyższych nieruchomości nabytych lub wytworzonych przed dniem 01.01.2022 roku.
brak możliwości wyboru opodatkowania najmu prywatnego na zasadach ogólnych – pozostanie wyłącznie opodatkowanie w formie ryczałtu, ryczałt dla przychodów z tego tytułu nie ulegnie zmianie i będzie wynosił 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł. W 2022 roku można opodatkować najem na zasadach ogólnych, jednak wyłącznie dla nieruchomości nabytych lub wytworzonych przed dniem 01.01.2022 roku.
brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych przez podatnika będącego spółką w związku ze świadczeniem wykonanym przez podmiot powiązany z tą spółką lub ze wspólnikiem (akcjonariuszem) tej spółki, jeżeli poniesienie tego kosztu stanowi ukrytą dywidendę, z zastrzeżeniem, o którym mowa w przepisie,
Koszty stanowią ukrytą dywidendę, jeżeli:
wysokość tych kosztów lub termin ich poniesienia w jakikolwiek sposób są uzależnione od osiągnięcia zysku przez podatnika lub wysokości tego zysku lub
racjonalnie działający podatnik nie poniósłby takich kosztów lub mógłby ponieść niższe koszty w przypadku wykonania porównywalnego świadczenia przez podmiot niepowiązany w rozumieniu z podatnikiem, lub
koszty te obejmują wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność lub współwłasność wspólnika (akcjonariusza) lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem (akcjonariuszem) przed utworzeniem podatnika.
Jednocześnie poniesione koszty nie stanowią ukrytej dywidendy, którą należy wyłączyć z kosztów uzyskania przepisów (w zakresie powyżej wymienionych w pkt. 2 i 3) w przypadku, gdy suma poniesionych w roku podatkowym przez podatnika kosztów stanowiących ukrytą dywidendę na podstawie tych przepisów, jest niższa niż kwota zysku brutto w rozumieniu przepisów o rachunkowości, uzyskanego w roku obrotowym, w którym koszty te zostały uwzględnione w wyniku finansowym podatnika.
obowiązek prowadzenia ewidencji księgowych oraz ewidencji środków trwałych wyłącznie w formie elektronicznej,
obowiązek przesyłania ksiąg rachunkowych do urzędu skarbowego. Ma on dotyczyć zarówno osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób prawnych.
Osoby fizyczne mają przesyłać księgi rachunkowe co miesiąc lub kwartał, a także po zakończeniu roku podatkowego. Osoby prawne będą przekazywać księgi rachunkowe raz w roku.
Podatnicy PIT i podatku zryczałtowanego będą dodatkowo musieli przesłać także ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.