Podatek u źródła od odsetek spłacanych z tytułu udzielonej pożyczki udziałowcowi zagranicznemu
W zasadzie odsetki wypłacane zagranicznym pożyczkodawcom opodatkowane są podatkiem u źródła. Zryczałtowany podatek dochodowy od takich przychodów wynosi, co do zasady, 20%. Jednocześnie po spełnieniu określonych warunków może okazać się, że nie wystąpi obowiązek poboru podatku u źródła.
Pierwsze zwolnienie obejmuje spółki dominujące i określone zostało w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Dotyczy ono odsetek wypłacanych przez polskiego rezydenta spółce dominującej (której udział nie jest mniejszy niż 25% przez dwa lata), będącej rezydentem unijnym opodatkowanym w kraju rezydencji i rzeczywistym właścicielem należności. Jeśli chodzi o przesłankę nie korzystania "ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania" o której mowa w przepisach to nie wymaga ona opodatkowania całości dochodów w kraju rezydencji. Wyklucza jedynie sytuacje, gdy spółka-matka w całości zwolniona jest z opodatkowania (lub nieopodatkowana). Gdy zatem zwolniona z podatku będzie w kraju rezydencji w 1% to wciąż będzie mogła korzystać, jako podatnik podatku u źródła, ze zwolnienia w Polsce.
Jeżeli kwota odsetek nie przekracza progu 2.000.000 zł to zastosowanie znajdą przepisy o dochowaniu przez płatnika należytej staranności. Dla zastosowania zwolnienia pożyczkodawca powinien uzyskać certyfikat rezydencji spółki-matki oraz pisemne oświadczenie, że spółka-matka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania i jest rzeczywistym właścicielem wypłacanych należności.
Jeśli spółka-córka nie będzie posiadała któregoś z tych oświadczeń, to nie powinna stosować zwolnienia z podatku spółki-matki. Zwolnienie to będzie mogła zastosować sama spółka matka (jako podatnik) ubiegając się o zwrot nadpłaconego podatku u źródła.
Oceniając warunki zwolnienia w każdym przypadku płatnik zobowiązany jest do zachowania należytej staranności powinien starać się zweryfikować przedkładane dokumenty. W efekcie nie ma powodów, by posiadając certyfikat i oświadczenie wspólnika nie zwolnić go z podatku u źródła. Nie trzeba tu stosować umowy międzynarodowej, wystarczające jest tu sprawdzenie autentyczności certyfikatu rezydencji i prawdziwości oświadczenia.
Jeżeli powyższe zwolnienie nie może być zastosowane należy przeanalizować zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem, którego rezydentem jest spółka.
Jeżeli z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie wynika zwolnienie spółka ma obowiązek poboru podatku u źródła od odsetek. Podatek ten należy pobierać według stawki wynikającej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (jeżeli spółka posiada certyfikat rezydencji pożyczkodawcy) lub według stawki 20% (w przeciwnym razie).
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.