Fiskus znalazł sposób na ograniczenie oszustw w VAT. W tym celu powstał tak zwany „list ostrzegawczy”, stanowiący jedno z działań fiskusa, realizowanych w latach 2014-2017. Celem takiego działania jest poprawa przestrzegania przepisów podatkowych. Listy ostrzegawcze kierowane są do podmiotu gospodarczego, który jest podatnikiem VAT i działa w branży określonej w danym komunikacie, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorców występujących o zwrot VAT-u.
Oszustwa w VAT – skuteczny sposób na ich ograniczenie
„Listy ostrzegawcze” stosowane przez Ministerstwo Finansów spełniają swoją funkcję ograniczenia oszustw w podatku VAT. Jednocześnie w solidny sposób zabezpieczają Skarb Państwa przed utratą wpływów z tego tytułu. Chronią także interesów polskich przedsiębiorców eliminując z rynku oszukujące podmioty gospodarcze. Listy ostrzegawcze w praktyce zawierają zapis – pouczenie o konieczności dołożenia wszelkiej i należytej staranności oraz podjęciu przez podatników środków ostrożności w procesie doboru dostawcy, by uniknąć posądzenia o zamierzone uczestniczenie w przestępstwie VAT. Warto zaznaczyć, że nieprzestrzeganie tych zaleceń może doprowadzić przedsiębiorcę do utraty prawa do odliczenia podatku VAT.
Komunikaty fiskusa – drogą do eliminacji oszustw finansowych
Doskonałym przykładem komunikatów fiskusa są te o zagrożeniu oszustwami zidentyfikowanymi w obrocie elektroniką oraz w obrocie paliwami.
W komunikatach tych Ministerstwo Finansów zauważyło, że niebezpieczeństwo nieświadomego uczestnictwa w procederze może dotyczyć podmiotów gospodarczych działających w tych branżach. Fiskus tym samym informuje podmioty gospodarcze o istniejącym ryzyku i jednocześnie umożliwia zachowanie większej ostrożności. Przedsiębiorca dobierając dostawcę produktów powinien kierować się standardami biznesowymi, uwzględniając specyfikę rynku i realia w nim panujące.
Listy przedstawiają również opis mechanizmu oszustwa, z uwzględnieniem działalności tak zwanego „znikającego podatnika” – sprzedającego towar kolejnym podmiotom – ogniwom łańcucha. List zawiera również powtarzające się cechy transakcji, które wykorzystywane są w procederze oszustwa, wśród których znajdują się między innymi niskie marże, czy oferta cenowa odbiegająca od obowiazujących na rynku.
Ochrona praw przedsiębiorców
Zdaniem fiskusa prowadzone bieżące kontrole nie są w stanie wyeliminować całkowicie oszustw, które często posiadają skomplikowany mechanizm działania. Ponadto podatnikom coraz trudniej jest wykazać, iż działali nieświadomie i w dobrej wierze. Celem listu ostrzegawczego jest powiadomienie podatnika o możliwości nieświadomego udziału w procederze oraz wskazanie typowych mechanizmów towarzyszących oszustwu. Wszyscy zgadzamy się ze stwierdzeniem, że z oszustwami podatkowymi trzeba walczyć, lecz w taki sposób, by nie rzutowało to na uczciwych przedsiębiorców prowadzących działalności gospodarcze w naszym kraju.
Legis – specjaliści od podatków
Specjaliści podatkowi Kancelarii Legis w Gdańsku z wielką przyjemnością i pełnym profesjonalizmem zajmą się sprawami odpisu podatku VAT oraz przeanalizują cały proces prowadzonych transakcji. Doradzą Państwu w jaki sposób działać, by nie być narażonym na podejrzenia fiskusa. Zachęcamy do skorzystania z naszych profesjonalnych usług w zakresie podatków, w tym podatku VAT, http://legis.com.pl/.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.