Rosnąca konkurencja, przedłużający się okres kryzysu gospodarczego na świecie mobilizują przedsiębiorców do szukania coraz to nowych źródeł zwiększania swoich dochodów przy dotychczasowym, przewidywalnym poziomie przychodów.
Jedną z form jest oczywiście wprowadzanie w firmie różnego typu oszczędności, redukcja kosztów, ale wiąże się to z reguły z większymi obciążeniami podatkowymi. Aby temu zaradzić warto sięgnąć po dostępne, a mało wykorzystywane narzędzie jakim jest optymalizacja podatkowa. Świadomi przedsiębiorcy już na początku działalności planując długofalową strategie firmy korzystają z doradztwa w zakresie wyboru formy prawnej, najefektywniejszego sposobu opodatkowania czy możliwości przyjęcia wielu sprawdzonych rozwiązań zmniejszających obciążenia finansowe prowadzonej działalności.
Zadaniem optymalizacji podatkowej jest wykorzystanie prawnie dopuszczalnych sposobów na obniżenie zobowiązań podatkowych. Minimalizacja obciążeń fiskalnych może wiązać się z rozsądnym i świadomym wykorzystaniem tzw. luk podatkowych, przyjęciem rozwiązań prawnych czy gospodarczych umożliwiających osiągnięcie celu ekonomicznego przy możliwie najmniejszym obciążeniu finansowym.
Optymalizacja podatkowa bazuje na założeniu, aby z jednej strony poprzez obniżenie obciążeń podatkowych generować większy dochód dla przedsiębiorcy, a z drugiej efektywnie zarządzać ryzykiem, tak aby zagwarantować przedsiębiorcy bezpieczne poruszanie się trudnej materii przepisów podatkowych.
Często punktem wyjścia jest analiza wykładni obowiązujących przepisów podatkowych stosowanych przez organy skarbowe, a także wykorzystanie przyjętej linii orzecznictwa przez sądy administracyjne czy SN, ETS. Przedsiębiorca ma wbrew powszechnie panującej opinii dość dużą swobodę działania, a sam system podatkowy oferuje wiele możliwości kształtowania obciążeń podatkowych.
Podatki możemy płacić co najmniej na kilka sposobów: ryczałtowo, zaliczkowo, miesięcznie , kwartalnie itd. W firmach do najczęstszych przykładów stosowania optymalizacji podatkowej zalicza się optymalizację kosztową uwzględniającą np. poszukiwanie poza finansowych kosztów uzyskania przychodów dla zmniejszenia podstawy opodatkowania, amortyzację, ulgi inwestycyjne, zarządzanie kosztami pracy i wynagrodzeń.
Kolejną jest optymalizacja dochodowa dająca możliwość efektywnego kształtowania i sterowanie dochodem w celu minimalizacji obciążenia podatkowego. Możemy również skorzystać z preferencji podatkowych np. poprzez finansowanie badań naukowych, prowadzenie fundacji, korzystanie z ulg, odliczeń, wspólnego rozliczenia z małżonkiem…. Podejmowane w ramach optymalizacji podatkowej działania muszą oczywiście mieścić się w granicach obowiązującego prawa.
Praktyczne zastosowanie konkretnych rozwiązań wymaga dobrej znajomości przepisów, głownie prawa podatkowego. Wdrażając politykę optymalizacji podatkowej warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów – w tym przypadku doradcy podatkowego.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.