Opodatkowanie wypłaty zysku dla komplementariusza w spółce komandytowej
W związku z objęciem spółek komandytowych podatkiem CIT wypłata należnej części zysku wspólnikom co do zasady powinna być opodatkowana w sposób przewidziany dla dywidend – 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym pobieranym przez płatnika podatku – czyli spółkę komandytową.
Zarówno ustawa o PIT jak i ustawa o CIT wprowadzają możliwość dokonania przez komplementariusza pomniejszenia należnego od dywidendy podatku o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.
Powyższe stosuje się z zastrzeżeniem, że kwota pomniejszenia nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od dywidendy.
Powyższe przepisy nie są precyzyjne w związku z czym pozostaje nierozstrzygnięta wątpliwość czy zastosowanie powyższego pomniejszenia jest możliwe w stosunku do zaliczek z zysku wypłacanych w trakcie roku. Zdaniem organów podatkowych odliczenie to można zastosować dopiero po zakończeniu roku podatkowego, którego dotyczy zysk ponieważ w trakcie roku nie jest jeszcze znana wysokość podatku należnego od dochodu spółki komandytowej za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w jej zysku został uzyskany. W konsekwencji organy podatkowe uważają, że od wypłaconych komplementariuszom zaliczek na poczet zysku należy pobrać zryczałtowany podatek 19%.
Stanowisko to znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji z dnia 19.04.2021 r., nr 0115-KDIPT1-4011.59.2021.1.MR czy z 13.08.2021 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.488.2021.1.SJ.
Stanowisko prezentowane przez organy podatkowe pozostaje sprzeczne ze stanowiskiem prezentowanym przez sądy administracyjne, które przyjmują wariant korzystny dla podatnika. Jako przykład można wskazać: wyrok WSA w Krakowie z dnia 8.12.2021 r. sygn. akt I SA/Kr 1171/21 oraz wyrok NSA z 3.12.2020 r II FSK 2048/18.
Niestety po raz kolejny to podatnik musi zdecydować i wybrać jeden ze sposobów postępowania. Spółka komandytowa może pobrać 19% zryczałtowany podatek dochodowy bez odliczania przypadającego na komplementariusza podatku dochodowego lub nie pobierać podatku ryzykując ewentualny spór z organem podatkowym.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.