Opodatkowanie VAT sprzedaży w przypadku wysyłki z magazynów zlokalizowanych poza granicami kraju (Polski)
Zgodnie z przepisami ustawy z 11.03.2004 o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium Polski.
Pod pewnymi warunkami – określonymi w ustawie możliwe jest opodatkowanie w innym państwie sprzedaży wysyłkowej dokonywanej z terytorium kraju przez polskiego podatnika. Powyższe zagadnienie opisane zostało na blogu we wcześniejszym wpisie.
Inne uregulowania i zasady opodatkowania określone zostały w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych w przypadku gdy towar wysyłany jest innego niż Polska kraju członkowskiego. Przepis z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o vat stanowi, iż miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Miejscem rozpoczęcia dostawy towarów (do klienta finalnego) będzie terytorium danego państwa członkowskiego wobec czego sprzedaż nie powinna być dokumentowana polskimi fakturami (wystawionymi z uwzględnieniem polskich przepisów prawa).
Sprzedaż powinna być dokumentowana z zastosowaniem przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach członkowskich (w tym także z uwzględnieniem uregulowań wskazujących na datę powstania obowiązku podatkowego, określenie podstawy opodatkowania, zastosowanie właściwej stawki podatkowej, itp.). Z uwagi na fakt, iż przepisy w zakresie podatku od towarów i usług są zharmonizowane w Unii Europejskiej wskazać należy, iż obowiązek podatkowy będzie powstawał zasadniczo w dacie dostawy towarów. Dyrektywa 2006/112/WE Rady z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L z 2006 r. nr 347/1) w art. 63 wskazuje, iż zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce, a VAT staje się wymagalny w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usług.
Obowiązek podatkowy będzie zatem, rozpoznawany, podobnie jak na gruncie krajowych uregulowań w dacie dokonania dostawy towarów. W Polsce zaś, obowiązek podatkowy nie powstanie, stąd też nie dojdzie tu do podwójnego opodatkowania.
Sprzedaż poza terytorium kraju zasadniczo nie powinna być wykazywana w polskiej deklaracji podatkowej. Wprawdzie, w deklaracji podatkowej VAT-7 w poz. 11 podatnik deklaruje dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, niemniej zgodnie z objaśnieniami do deklaracji "w pozycji tej nie uwzględnia się wartości dostaw towarów i świadczenia usług dokonywanych w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium kraju." Niemniej, autor publikacji Leksykon VAT, tom II, UNIMEX, Wrocław 2019 – sędzia NSA Janusz Zubrzycki – zauważa, iż stosownie do art. 86 ust. 2 ustawy o vat – dostawa towarów poza terytorium kraju uprawnia podatnika do dokonywania odliczeń podatku naliczonego od zakupów towarów i usług, które związane są z tymi dostawami (art. 86 ust. 8 ustawy o vat). W związku z tym wykazanie powyższej sprzedaży w poz. 11 deklaracji VAT-7, przy braku innej sprzedaży, pozwoli podatnikowi na zwrot podatku naliczonego od zakupów wiążących się ze sprzedażą za granicą.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.