Opodatkowanie spółek komandytowych i wspólników w spółkach komandytowych
W 2021 roku na skutek zmian podatkowych nastąpiło opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem dochodowym CIT. W poprzednim stanie prawnym opodatkowaniu podlegały wyłącznie dochody wspólników.
Spółka komandytowa odprowadza od osiągniętych dochodów podatek CIT w wysokości 9% lub 19% dochodu. W przypadku posiadania statusu małego podatnika, a także gdy przychód spółki w bieżącym roku podatkowym nie przekracza 2 mln euro, spółka może korzystać z preferencyjnej stawki 9%.
Warto wskazać, że przepisy przejściowe wskazują, że wypłata zysków wygenerowanych z działalności spółek komandytowych przed 1 stycznia 2022 r., powinna być traktowana na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2020 roku.
Podatku od dochodu spółki komandytowej nie płacą zatem jej wspólnicy tylko spółka komandytowa. Dla wspólników zysk osiągnięty z tytułu uczestnictwa w spółce jest udziałem w zyskach osób prawnych. Oznacza to, zrównanie zysków osiąganych ze spółki komandytowej z zyskami wypłacanymi przez spółki kapitałowe oraz konieczność stosowania zasad opodatkowania przewidzianych w ustawach podatkowych dla dywidend.
Zgodnie z ustawą o CIT podatek dochodowy od przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu). Obowiązani do pobierania podatku od powyższych wypłat są płatnicy podatku (czyli spółki komandytowe).
Obliczenie podatku od zysków wypłacanych przez spółki komandytowe ich wspólnikom uzależnione jest przede wszystkim od statusu tych wspólników, tj. od tego czy są oni komplementariuszami czy komandytariuszami oraz czy są to osoby fizyczne czy też osoby prawne.
Zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują zwolnienia podatkowe, dzięki którym może nie dochodzić do podwójnego opodatkowania przy wypłacie zysku dla wspólnika.
Opodatkowanie komandytariuszy:
W przypadku osób fizycznych będących komandytariuszami ustawa o PIT przewiduje po spełnieniu warunków określonych w ustawie preferencyjne zwolnienie od podatku 50% uzyskanych przychodów, nie więcej jednak niż 60 000 zł w trakcie roku, lub brak zwolnienia i pełne opodatkowanie.
Nieco inaczej przedstawia się kwestia uregulowania opodatkowania dywidend wypłacanych komandytariuszom będącym osobami prawnymi. Wyróżnić można trzy warianty opodatkowania:
preferencyjne zwolnienie od podatku 50% uzyskanych przychodów (po spełnieniu warunków wynikających z ustawy), nie więcej jednak niż 60 000 zł w trakcie roku, lub
pełne zwolnienie z opodatkowania, tzw. zwolnienie dywidendowe, lub
brak zwolnienia i pełne opodatkowanie.
Opodatkowanie komplementariuszy
Zarówno ustawa o PIT jak i ustawa o CIT wprowadzają możliwość dokonania przez komplementariusza pomniejszenia należnego od dywidendy podatku o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.