Opodatkowanie ryczałtem refaktury z tytułu mediów w najmie prywatnym
Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
W świetle tego i pozostałych przepisów ustawy przyjmuje się, że nie stanowią podlegających opodatkowaniu ryczałtem przychodów z najmu prywatnego ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu. Jak czytamy w piśmie Ministra Finansów z 18.03.2004 r., PB2/MK/RB-033-050-132/04, „składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (przykładowo opłaty związane z lokalem takie jak: czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego. Natomiast w świetle orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje jedynie wówczas, gdy ma miejsce przysporzenie majątkowe”. Jak przy tym wynika z wyjaśnień organów podatkowych, analogicznie wydatki i opłaty związane z przedmiotem najmu traktowane są w sytuacji, gdy najemca zwraca je wynajmującemu (który, na przykład ze względów bezpieczeństwa, ponosi je osobiście) (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10.06.2016, IPPB1/4511-562/16-2/RK), jak również w przypadku kosztów mediów refakturowanych na najemcę (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 5.10.2010).
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.