Odpowiedź z Ministerstwa Edukacji – dot. formy zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem
Pani
Aneta Miakinko
e-mail: aneta@legis.com.pl
Szanowna Pani,
odpowiadając na Pani pismo przesłane 4 października 2022 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki uprzejmie wyjaśnia, co następuje.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082, z późn. zm.) szkołą niepubliczną niebędącą szkołą artystyczną jest szkoła, która m.in. zatrudnia nauczycieli obowiązkowych zajęć edukacyjnych, posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych; przepisy art. 15 ust. 2, 4 i 6 stosuje się odpowiednio.
W świetle przepisów art. 15 ust. 2, 4 i 6 ustawy – Prawo oświatowe, w uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Osoba ta może być zatrudniona w szkole, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 10 ust. 5 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, tj. nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne oraz nie jest skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. W celu potwierdzenia spełnienia warunku niekaralności, osoba ta, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest obowiązana przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego.
Powyższe przepisy stosuje się również w przypadku zatrudnienia osoby posiadającej przygotowanie zawodowe uznane przez dyrektora szkoły lub placówki za odpowiednie do prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego, z tym że zatrudnienie tej osoby następuje za zgodą organu prowadzącego, a w przypadku szkoły artystycznej - za zgodą ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Osoba, o której mowa powyżej, nie jest nauczycielem, w związku z czym nie mają do niej zastosowanie przepisy ustawy – Karta Nauczyciela dotyczące zatrudniania nauczycieli, w tym art. 10a tej ustawy.
Przepis art. 15 ust. 3 ustawy – Prawo oświatowe określa zasady zatrudniania osoby niebędącej nauczycielem w szkole publicznej. Obowiązujące przepisy nie wskazują natomiast podstawy zatrudnienia tej osoby w szkole niepublicznej. W przypadku szkoły niepublicznej o podstawie zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem mogą zadecydować strony umowy. Jednocześnie należy zauważyć, że zawieranie umów cywilnoprawnych jest możliwe tylko wtedy, gdy umowa nie spełnia warunków wskazanych w art. 22 § 11 Kodeksu pracy.
Należy zaznaczyć, że powyższe stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki ma jedynie charakter opinii i nie stanowi obowiązującej wykładni prawa.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.