Ministerstwo Finansów co roku nakazuje kolejnym grupom podatników instalacje kasy fiskalnej. Jest to znaczne obciążenie finansowe i łączy się z szeregiem obowiązków. Niestety, obowiązków nie można uniknąć, natomiast skorzystanie z ustanowionej przepisami ulgi na zakup kasy fiskalnej pozwoli na częściową rekompensatę poniesionych wydatków.
W ustawie o VAT określona została maksymalna kwota, którą można otrzymać z tytułu zakupu kasy. Odzyskać można maksymalnie 90% ceny netto kasy fiskalnej, ale nie więcej niż 700 zł. Ulgę można uzyskać tylko przy pierwszym zakupie kas fiskalnych.
Zarejestrowany podatnik VAT w deklaracji VAT dokonuje odliczenia w odpowiedniej wartości od zobowiązania z tytułu podatku VAT. W wypadku, gdy podatek do zapłaty nie występuje – urząd dokonuje zwrotu kwot przelewem na konto podatnika. Kwoty te jednak nie mogą przekraczać w jednym okresie rozliczeniowym więcej niż:
25% przysługującego podatnikowi odliczenia - gdy rozlicza VAT miesięcznie;
50% tej kwoty - gdy rozlicza kwartalnie.
Odliczenia można dokonać za okres, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie sprzedaży na kasie. Można tego też dokonać w kolejnych okresach, ponieważ przepisy nie określają końcowego terminu, po którym przedsiębiorca traci prawo do ulgi.
Inaczej wygląda procedura ubiegania się o zwrot u przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z podatku vat. Składają oni do urzędu skarbowego wniosek o zwrot, który powinien zawierać m.in:
imię i nazwisko (lub nazwę firmy) oraz dane adresowe i NIP
dane określające imię i nazwisko lub nazwę podmiotu świadczącego usługi serwisowe, który dokonał fiskalizacji kasy fiskalne;
oryginał faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej z dowodem zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.
Istotnym warunkiem umożliwiającym możliwość skorzystania z ulgi dla wszystkich podatników jest rozpoczęcie ewidencjonowania w terminach określonych przez przepisy oraz spełnienie obowiązku poinformowania urzędu skarbowego o zamiarze stosowania kasy przed oraz zawiadomienie w ciągu 7 dni od rozpoczęcia stosowania kasy po spełnieniu obowiązku.
Warto wiedzieć, iż przepisy przewidują sytuacje, w których podatnik jest zobowiązany do zwrotu otrzymanej ulgi. Dzieje się tak m.in. w przypadku utraty kasy fiskalnej. Przy czym podkreślić należy, iż bez znaczenia pozostaje czy za utratę odpowiada przedsiębiorca czy jest ona zdarzeniem losowym np. w wyniku pożaru, kradzieży czy awarii. Do zwrotu ulgi zobowiązany jest również przedsiębiorca, który użytkuje kasę przez okres krótszy niż 3 lata.
Pomimo szeregu warunków, po wypełnieniu których ostatecznie podatnikowi przysługuje zwrot warto skorzystać z ulgi na zakup kasy jednocześnie pamiętając, że zwrot nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu a koszty zakupu kasy fiskalnej są kosztami podatkowymi, nawet jeśli przedsiębiorca z ulgi skorzystał. Od zakupu kasy można także odliczyć VAT.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.