Nowy wzór podatkowej książki przychodów i rozchodów
Od 8 kwietnia 2016 r. wprowadzono nowy wzór podatkowej książki przychodów i rozchodów. Muszą go stosować podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą natomiast podatnicy, którzy przed 8 kwietnia 2016 r. rozpoczęli ewidencjonowanie przychodów i kosztów na dotychczasowym wzorze pkpir, mogą to nadal robić do końca 2016 r.
Zgodnie z rozporządzeniem zmieniającym podatnicy, którzy kontynuują działalność gospodarczą rozpoczętą przed 8 kwietnia 2016 r., mogą do końca 2016 r. prowadzić ewidencję na dotychczasowym wzorze pkpir. W takim przypadku nowy wzór pkpir zastosują dopiero od 1 stycznia 2017 r. Na takie postępowanie pozwala im § 3 ust. 1 rozporządzenia zmieniającego zgodnie z którym prowadzenie pkpir na starym wzorze nie będzie powodowało uznania jej przez organy podatkowe za wadliwą. Wynika to wprost z § 3 ust. 3 rozporządzenia zmieniającego. Drugim dopuszczonym rozwiązaniem jest możliwość prowadzenia pkpir według nowego wzoru. Niestety przepisy rozporządzenia zmieniającego nie regulują, w jaki sposób i od kiedy należy przejść na nowy wzór księgi. Za właściwe należy uznać kontynuowanie wpisów na starym wzorze pkpir do końca kwietnia, a rozpoczęcie wpisów na nowym wzorze dopiero od 1 maja. W takim przypadku podatnik nie ma obowiązku przenoszenia wpisów z pkpir prowadzonej według dotychczas obowiązującego wzoru do pkpir prowadzonej według nowego wzoru za okres do końca kwietnia 2016 r.
Podatnicy rozpoczynający działalność po zmianie przepisów, którzy zdecydowaliby się na prowadzenie pkpir na dotychczasowym wzorze, muszą się liczyć z tym, że w przypadku kontroli podatkowej ich księga zostanie uznana za wadliwą. Grozi za to kara grzywny (art. 61 § 3 k.k.s.).
Nowy wzór pkpir został dostosowany do potrzeb podatników, którzy ponoszą wydatki na działalność badawczo-rozwojową. Pozwala on na wyraźne wyodrębnienie tych kosztów w księdze. Do tego celu przeznaczono specjalną kolumnę pkpir. Jest to kolumna 16, która przed nowelizacją służyła podatnikom do wpisywania uwag. W nowym wzorze pkpir do wpisywania uwag jest przeznaczona kolumna 17.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.