Nowe limity płatności gotówkowych i obowiązki w zakresie płatności bezgotówkowych
Na mocy zmiany pakietu ustaw nazywanych powszechnie „Polskim Ładem” zmianie ulegają obowiązki przedsiębiorców w zakresie płatności stosowania gotówkowych.
Zmianie ulegną regulacje dotyczące górnych progów rozliczeń gotówkowych:
w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) dokonywanie płatności bezgotówkowych nadal w 2022 roku będzie obowiązkowe przy płatnościach przekraczających 15.000 zł. Od 2023 roku kwota ulega obniżeniu do wysokości transakcji przekraczających 8.000 zł
w relacjach pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem (B2C) wprowadzony zostanie obowiązek korzystania z płatności bezgotówkowej – wykonanej za pomocą przelewu lub karty – przy transakcjach powyżej 20.000 zł.
Konsekwencje nie stosowania limitów będą dotkliwe. Należą do nich brak możliwości zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych oraz brak możliwości odliczenia podatku vat naliczonego. Dodatkowo w przypadku przyjęcia płatności gotówkowej od konsumenta w wysokości przekraczającej ustalony limit (20 000 zł) otrzymana kwota bez pośrednictwa rachunku będzie zaliczona dodatkowo do przychodów i opodatkowana.
Kolejnym obowiązkiem przedsiębiorców związanych z obrotem bezgotówkowym będzie konieczność zapewnienia możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu „instrumentu płatniczego w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana”. Obowiązek nałożony będzie na przedsiębiorców prowadzących ewidencję przy zastosowaniu kas fiskalnych.
Instrument płatniczy w myśl ustawy o usługach płatniczych z dnia 21.10.2021 „to zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego”. W chwili obecnej brak definicji, która byłaby czytelna dla podatnika😊 czekamy na interpretacje Ministerstwa i oczekujemy, że zgodzi się że za instrument płatniczy uznane będzie oprócz terminala płatniczego udostępnienie możliwości płatności przelewem czy blikiem.
Dodatkowo, przedsiębiorcy posiadający tzw. kasy online zobowiązani będą do zapewnienia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym „zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, określonymi w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie ustawy”. Jednakże ten obowiązek powstanie „dopiero” od 1 lipca 2022 w związku z powyższym nie wiadomo jakie wymagania będą. Nie ma również rozporządzenia wykonawczego w tym zakresie.
Na podatników nie stosujących się do nowych obowiązków czekają sankcje w postaci:
ograniczenia możliwości zwrotu podatku VAT w terminie 25 dni oraz możliwości rozliczenia kwartalnego,
przedsiębiorcy będą mogli składać deklaracje podatkowe za okresy kwartalne ponownie nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy następujących po ostatnim miesiącu kwartału, w którym zostało stwierdzone naruszenie tego obowiązku.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.