Nowa stawka CIT dla małych podatników od 2017 roku
Od 1 stycznia 2017 r. podatek CIT płacony przez małych przedsiębiorców zostanie obniżony z 19 do 15 proc. Zgodnie z nowymi regulacjami, niższa stawka podatku CIT obejmie tzw. małych podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości w złotych 1,2 mln euro oraz podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. Preferencyjną stawką podatku nie zostaną objęte podatkowe grupy kapitałowe.
Określoną w ustawie kwotę przelicza się według kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. W świetle zmian do ustawy i w zakresie opodatkowania obniżoną stawką dany podatnik jest małym podatnikiem przez cały bieżący rok podatkowy, o ile wartość jego przychodów nie przekroczyła 1,2 mln euro w roku poprzednim, niezależnie od tego jak duże przychody osiąga w roku bieżącym. Wartość przychodu z roku bieżącego będzie miała wpływ dopiero na status tego podatnika (jako małego podatnika) w roku przyszłym.
Ustawodawca założył, iż z korzystnego opodatkowania skorzystać będą chcieli również podatnicy, którzy obecnie prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze. Wprowadzony ustawą przepis opóźnia moment stosowana 15% stawki podatkowej o dwa lata w stosunku do podatników podatku dochodowego od osób prawnych, którzy zostaną utworzeni w określonych okolicznościach. Dotyczy to m.in. podatników, którzy zostaną utworzeni w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę, albo w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą, spółki niebędącej osobą prawną, albo przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki niemające osobowości prawnej, które wniosły na poczet kapitału podatnika uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro.
Szacuje się, że z obniżonej 15-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych będzie mogło skorzystać ok. 90 proc. podatników CIT, czyli blisko 400 tys. firm. Założono, że ubytek dochodów budżetowych w pierwszym roku obowiązywania regulacji, spowodowany stosowaniem 15 proc. stawki CIT, w wysokości ok. 270 mln zł rocznie, zostanie skompensowany dodatkowymi dochodami wynikającymi z uszczelnienia systemu podatkowego.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.