Likwidacja kilometrówki dla osób rozliczających prywatny samochód w kosztach firmy.
Likwidacja kilometrówki dla osób rozliczających prywatny samochód w kosztach firmy.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. zlikwidowana została tzw. kilometrówka polegająca na ustalaniu limitu kosztów na podstawie ewidencji przejechanych kilometrów i urzędowej stawki za kilometr przebiegu. Zastąpił ją uproszczony (zdaniem Ministerstwa) sposób kwalifikowania do kosztów podatkowych wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego stanowiącego własność przedsiębiorcy. Zmiana dotyczy tylko osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które korzystają z własnych samochodów niewprowadzonych do firmowej ewidencji środków trwałych. Rozwiązanie zakłada opublikowana nowelizacja przepisów ustawy o PIT i CIT (Dz.U. z 2018 r. poz. 2159).
Podatnicy, którzy dla potrzeb działalności gospodarczej będą wykorzystywać samochód stanowiący ich własność, do kosztów podatkowych będą mogli zaliczyć 20% poniesionych wydatków. Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy: dla ustalenia limitu wydatków zaliczanych do kosztów podatkowych, podatnicy będą uwzględniać wszystkie wydatki związane z eksploatacją stanowiącego ich własność, prywatnego samochodu osobowego faktycznie wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, tj. niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT (niewpisanego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niebędącego samochodem o wartości do 10 tys. zł, niebędącego samochodem niezaliczonym do środków trwałych z uwagi na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok).
Jakie wydatki związane z prywatnymi samochodami używanymi w działalności można zaliczyć do kosztów w ramach limitu? Są to wydatki bieżące związane z bieżącą eksploatacją w działalności, np. paliwo, opłaty parkingowe, opłaty za przejazd autostradą, myjnię, środki czystości, usługi serwisowe i bieżące naprawy wymiany zużywających się części zamiennych, np. żarówki, opony. Wydatki „ulepszające” samochód prywatny wyłączone z kosztów ponieważ nie są związane z bieżącą eksploatacją. Przykładem są wydatki na montaż instalacji gazowej czy urządzenia nawigacyjnego. Potwierdzeniem takiego stanowiska jest odpowiedź Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce z 1 września 2005 roku (sygn. SD/415-47/05) na zapytanie podatnika dotyczące właśnie możliwości zaliczenia zakupu i montażu instalacji gazowej do prywatnego samochodu: (...) Pod pojęciem "używanie" mieszczą się wydatki związane z bieżącą eksploatacją (paliwo w tym również gaz, oleje, części zamienne, konserwacje i drobne naprawy), opłaty za korzystanie z parkingu, itp. Zamontowanie instalacji gazowej w prywatnym samochodzie nie mieści się ww. pojęciach. Nie jest to ani drobna naprawa, ani też remont. Jest to modernizacja układu zasilania silnika samochodu. Tak więc brak jest podstaw do zaliczenia wydatku na montaż instalacji gazowej w samochodzie osobowym do kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie stanowi on wydatku związanego z bieżącym używaniem samochodu.
Ustawodawca nie wprowadził zmian w zakresie rozliczania samochodów prywatnych pracowników.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.