Kasy fiskalne – zmiany obowiązujące od 1 maja 2019 W dniu 1 maja weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Jej głównym punktem jest wprowadzenie obowiązku wymiany tradycyjnych kas na ka
W dniu 1 maja weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Jej głównym punktem jest wprowadzenie obowiązku wymiany tradycyjnych kas na kasy fiskalne online. Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej będą zobowiązani stopniowo wycofywać kasy fiskalne tradycyjne na rzecz kas fiskalnych online. Nowe kasy mają umożliwić przesyłanie danych o transakcjach do systemu teleinformatycznego zwanego Centralnym Repozytorium Kas.
Zasadniczo dopuszczalne będzie jednak nadal stosowanie dotychczasowych kas bowiem wymiana kas standardowych na kasy fiskalne online, wbrew wcześniejszym założeniom o nałożeniu obowiązku na wszystkie branże jednocześnie, odbędzie się w sposób stopniowy. O tym, które branże będą musiały przystosować się do nowych przepisów, zdecydowała wg Ministerstwa Finansów liczba sygnałów ze strony służb kontrolnych wskazujących obszary podwyższonego ryzyka występowania nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania.
Warunkiem stosowania dotychczasowych kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii jest, aby kasy te:
zapewniały prawidłowe zaewidencjonowanie podstawowych danych dotyczących dokonywanych sprzedaży, w tym wysokości podstawy opodatkowania i podatku należnego, oraz
przechowywały te dane, a w przypadku kasy z elektronicznym zapisem kopii - dodatkowo zapewniały bezpieczne ich przesyłanie na zewnętrzne nośniki danych.
Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z papierowym zapisem kopii:
nadal będą obowiązani dokonywać wydruku kopii dokumentów wystawianych przy zastosowaniu tych kas;
nie będą mogli wymienić pamięci fiskalnej po jej zapełnieniu.
Podmioty prowadzące serwis kas rejestrujących z elektronicznym i papierowym zapisem kopii będą obowiązani składać do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego wykazy obowiązkowych przeglądów technicznych tych kas w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został dokonany przegląd. Wykaz ten będzie zawierał m.in. dane podatników, którym wykonano usługę.
W przypadku gdy podatnik nie podda kasy rejestrującej obowiązkowemu przeglądowi technicznemu przez właściwy podmiot prowadzący serwis, naczelnik urzędu skarbowego nakłoży na podatnika, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości 300 zł.
Przepisy ustawy wskazują grupy podatników zobowiązane do wcześniejszej wymiany kas w wskazanych poniżej terminach:
1) do dnia 31 grudnia 2019 r. – obowiązek dotyczy podatników:
świadczących usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
dokonujących sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
2) do dnia 30 czerwca 2020 r. – dla podmiotów dokonujących:
świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
3) do dnia 31 grudnia 2020 r. - do świadczenia usług:
fryzjerskich,
kosmetycznych i kosmetologicznych,
budowlanych,
w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
prawniczych,
związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.
Po spełnieniu warunków określonych w ustawie podatnicy mają prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Przy zakupie kasy od 1 maja 2019 r. ulga przysługuje wyłącznie pod warunkiem, że będzie to kasa online. Ulga na zakup kas starego typu nie przysługuje. W przypadku kas nabytych do 30 kwietnia 2019 r. zwrot przysługuje na dotychczasowych zasadach.
Przepisy dotyczące zwrotu będą miały zastosowanie do podatników, u których nie powstał obowiązek, a którzy dobrowolnie rozpoczną prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas online i dotychczas nie stosowali kas rejestrujących (również kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii) do prowadzenia ewidencji. Jednocześnie, aby skorzystać z ulgi na zakup kas, podatnicy będą mieć pół roku od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji na zakup pozostałych kas rejestrujących, które są im potrzebne do prowadzenia ewidencji, i na te kasy również będzie przysługiwała „ulga”.
Natomiast podatnicy, którzy zaprzestaną używania kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w związku z zakupem kas online, do czego będą zobowiązani na podstawie przepisów ustawy, nie będą musieli zwracać ulgi na zakup kas starego typu. Tak będzie również wtedy, gdy kasy będą użytkowane krócej niż 3 lata. Dotyczy to jednak tylko podatników, którzy zostali wymienieni jako zobowiązani do wymiany kas ze względu na rodzaj wykonywanych czynności. Gdyby podatnik bez obowiązku ustawowego chciał wymienić kasę przed upływem 3 lat, będzie zobowiązany do zwrotu ulgi na jej zakup i nie będzie mu przysługiwała ulga na zakup nowej kasy online.
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.