JPK na żądanie organów kontrolujących - zmiany od 1 lipca 2018 roku
JPK na żądanie organów kontrolujących - zmiany od 1 lipca 2018 roku
Od 1 stycznia 2018 roku wszyscy czynni podatnicy Vat zostali objęci obowiązkiem comiesięcznego składania deklaracji w postaci plików JPK_VAT. Obowiązek ten realizowany jest przed księgowych i/lub podmioty, którym zlecono prowadzenie ksiąg. Od 1 lipca pojawiają się dodatkowo obowiązki dla pozostałych podatników – już nie tylko czynnych podatników VAT. Każdy przedsiębiorca zobowiązany będzie do przedstawienia określonych przepisami prawa szczegółowych informacji na żądanie organów podatkowych.
Pliki te dotyczyć będą danych o wystawionych fakturach, prowadzonych księgach podatkowych, transakcjach bankowych oraz transakcjach magazynowych.
Pliki JPK, jakich będzie mógł od 1 lipca może zażądać organ podatkowy:
JPK_KR to elektroniczna wersja ksiąg rachunkowych przedsiębiorstwa. Tego rodzaju dane są podstawą do weryfikacji ujęcia wpisów w księgach oraz naliczania podatków.
JPK_MAG to magazyn czyli przyjęcia z zewnątrz, wydania na zewnątrz, rozchód wewnętrzny i przesunięcia międzymagazynowe.
JPK_FA - struktura odzwierciedlająca wygląd faktur sprzedaży.
JPK_PKIR to podatkowa księga przychodów i rozchodów. Służy ujmowaniu w uproszczonej formie operacji gospodarczych m.in poprzez księgowanie przychodów i wydatków.
Ewidencja przychodów JPK_EWP dotyczy podatników rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ujmuje się w niej przychody z prowadzonej działalności.
JPK_WB czyli wyciągi bankowe. Podatnik, we współpracy z bankiem zobowiązany będzie na wezwanie fiskusa przesłać wyciągi bankowe w ramach JPK. Jak wyjaśnia MF, w praktyce to organ podatkowy będzie mógł zwrócić się do banku za zgodą podatnika o wydanie wyciągów bankowych.
Zasadnicza kwestia dotyczy podatników prowadzących ewidencje podatkowe i magazynowe w formie papierowej oraz wystawiający faktury poza systemem księgowym. Czy będą oni zobowiązani do zakupu systemów komputerowych umożliwiających generowanie i wysyłkę plików JPK? Niestety na chwilę obecną Ministerstwo Finansów nie zajęło jeszcze jednoznacznego stanowiska. Tym niemniej jednak zgodnie z ordynacją podatkową obowiązki generowania plików JPK innych niż JPK_VAT posiadają wyłącznie przedsiębiorcy, którzy prowadzą ewidencje w formie programów komputerowych. Oznacza to, że jeśli z nich się nie korzysta – wówczas organ skarbowy nie ma podstaw żądać od podatnika plików JPK w tym JPK_FV.
Powyższe wynika z 193a § 1 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym: ,,W przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w § 2, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą”
Akceptuj i zamknijW celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Kliknij "Akceptuję i zamknij", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.